Blik opublikował ostrzeżenie. Jeśli korzystasz - zapoznaj się

Blik opublikował ostrzeżenie. Jeśli korzystasz - zapoznaj się

Blik opublikował ostrzeżenie bezpieczeństwa
Blik opublikował ostrzeżenie bezpieczeństwa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Oskar Ziomek
27.04.2024 15:29

Blik apeluje do użytkowników o rozsądek, dzięki czemu uda się uniknąć większości typowych sztuczek cyberprzestępców. Korzystający z Blika powinni stosować się do czterech głównych zasad, dzięki którym zachowają bezpieczeństwo. Podstawą jest opanowanie emocji.

Blik opublikował ostrzeżenie, w którym przypomina użytkownikom, że cyberprzestępcy działają przez cały rok - nie tylko od święta (dosłownie i w przenośni). Korzystając z dobrodziejstw elektronicznego przekazywania pieniędzy, trzeba cały czas mieć się na baczności, by nie wpaść w pułapkę. Atakującym nie brakuje pomysłów na swoje operacje - przykładem niech będzie trwająca kampania phishingowa z wizerunkiem PKO BP w tle czy fałszywe SMS-y o paczce, w których ktoś podaje się na firmę kurierską InPost.

Wśród znanych schematów internetowych przekrętów jest również popularne oszustwo "na Blika", gdy o kod Blik prosi oszust podający się za znajomego. Z reguły wszystko zaczyna się od przejętego konta w mediach społecznościowych, a potem podszywania pod osobę, która padła ofiarą takiego przejęcia. W efekcie kolejne ofiary nie zdają sobie sprawy, że rozmawiają z oszustem - z ich perspektywy kontaktuje się z nimi znajomy z Facebooka czy innego serwisu społecznościowego.

Blik opublikował listę czterech zasad, które powinien zapamiętać każdy użytkownik, by co do zasady zachować bezpieczeństwo w sieci. Należy pamiętać, aby:

  • nie działać pod wpływem emocji, zwłaszcza gdy istotą problemu jest odebrany telefon od rzekomego konsultanta bankowego sugerującego problemy z kontem. W rzeczywistości pracownik banku nigdy nie zasugeruje konieczności realizacji przelewów Blikiem na inne rachunki,
  • nie podawać kodów Blik na nieznanych stronach, na które można trafić po kliknięciu łącza w SMS-ie lub wiadomości w komunikatorze,
  • sprawdzać szczegóły SMS-a z kodem potwierdzającym transakcje bankowe, w tym rodzaj płatności, kwotę czy odbiorcę,
  • posługiwać się kodem Blik wyłącznie do zapłaty pieniędzy - oszuści wykorzystują nieświadomość klientów i niekiedy proszą o podanie kodu Blik celem odebrania pieniędzy, tymczasem nie tak działa ten mechanizm.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)